close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 3 kwietnia 2019

  2 kwietnia 2019 r. w siedzibie Ambasady RP w Paryżu odbyła się uroczysta prezentacja znaczka pocztowego upamiętniającego 100. rocznicę odnowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Francją zrealizowanego z inicjatywy Ambasadora Tomasza Młynarskiego przez Pocztę Polską i francuską La Poste.

   

  Uroczystość zainaugurował Ambasador RP we Francji, Tomasz Młynarski, podkreślając wielowiekową przyjaźń pomiędzy Polska i Francją opartą na „umiłowaniu wolności, równości i braterstwa” oraz rolę jaką odegrała Francja w procesie odzyskiwania państwowości przez Polskę. Następnie głos zabrali prezesi Poczty Polskiej i francuskiej La Poste, Przemysław Sypniewski i Philippe Wahl, którzy uznali wspólną emisję znaczka jako swoisty pomnik stulecia odnowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy państwami. Prezesi podkreślili dobrą współpracę między dwoma firmami i wyrazili chęć dalszego jej pogłębiania.

   

   

   

  Uroczystość zgromadziła licznych przedstawicieli poczty polskiej i francuskiej, przedstawicieli francuskiej administracji, środowisk filatelistycznych i przedstawicieli Polonii.

   

   

   

  Znaczek pocztowy „Polska – Francja” jest projektem zainicjowanym przez Ambasadora Tomasza Młynarskiego i zrealizowanym wspólnie przez Pocztę Polską i francuską La Poste w ramach uczczenia 100. rocznicy odnowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Francją.

   

  Na znaczku znajdą się gen. Józef Haller oraz kapitan Charles de Gaulle - dwie postaci, które odegrały istotną rolę w historii odradzającej się państwowości Polski.  W listopadzie 1918 r. Polska po 123 latach zaborów odzyskała należne i zasłużone miejsce na geopolitycznej mapie Europy, a w kwietniu 1919 r. Paryż jako pierwsza stolica europejska zdecydował się odnowić relacje dyplomatyczne z Warszawą. Emisja znaczka jest dobrą okazją do przypomnienia o tych wspaniałych kartach wspólnej historii oraz rocznicy odnowienia relacji dyplomatycznych upowszechniając wiedzę o niej wśród szerszej publiczności.

   

  Uroczysta inauguracja znaczka była również pierwszym dniem jego oficjalnej emisji przewidzianej w nakładzie 375 egzemplarzy. Autorem projektu jest Maciej Jędrysik.

  Znaczek FR - PL - iFrancja-50
  Znaczek FR - PL - iFrancja-34
  Znaczek FR - PL - iFrancja-35
  Znaczek FR - PL - iFrancja-37
  Znaczek FR - PL - iFrancja-62
  Znaczek FR - PL - iFrancja-64
  Znaczek FR - PL - iFrancja-73
  Znaczek FR - PL - iFrancja-75
  Znaczek FR - PL - iFrancja-72

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: