close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 12 czerwca 2019

  Polscy policjanci na zaproszenie kierownictwa francuskich organów ścigania, brali udział w zabezpieczaniu uroczystych obchodów 75. rocznicy D-Day.

   

  Polscy funkcjonariusze wraz z kolegami z Żandarmerii Narodowej działali na rzecz ułatwienia kontaktów ze znaczną grupą obywateli polskich biorących udział w licznych ceremoniach i wydarzeniach związanych z obchodami tej rocznicy.To działanie stanowi pierwszy przypadek realizacji przez polską Policję tego typu współpracy z francuskimi organami ścigania.

   

  Od dnia 3 czerwca, na terytorium Francji przebywało dwoje polskich policjantów: asp. Kamila Witkowska i st. asp. Michał Kołowrotny. Swoje zadania służbowe realizowali w ramach Brygady Żandarmerii Narodowej stacjonującej w miejscowości Caen. Wspólne patrole miały charakter prewencyjny, służyły utrzymaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego, a zwłaszcza udzieleniu wsparcia przez Policję obywatelom naszego państwa przebywającym na terytorium Francji.

   

  Polscy funkcjonariusze byli szczególnie zaangażowani w dniu 9 czerwca w miejscowości Plumetot, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego polskim lotnikom, którzy od pierwszych dni operacji lądowania w Normandii zapewniali wsparcie lotnicze dla wojsk alianckich. Na tym lotnisku, w ramach prowadzonych działań bojowych w północnej Francji stacjonowały polskie dywizjony myśliwskie 302, 308 i 317. W tym szczególnym dniu wsparcia polskim i francuskim funkcjonariuszom udzielił Oficer Łącznikowy Polskiej Policji w Republice Francuskiej podinsp. Piotr Szczepański. Po zakończonych działaniach podsumowano ich przebieg z kierownictwem lokalnej jednostki Żandarmerii Narodowej. Polscy funkcjonariusze zakończyli swoją misję we Francji w dniu 10 czerwca 2019 roku.

  IMG_5452
  IMG_1102
  IMG_1105

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: