close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 21 września 2016

  Z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy Ambasady RP i RFN we Francji zorganizowały konferencję poświęconą historycznym uwarunkowaniom procesu pojednania polsko-niemieckiego i aktualnemu stanowi stosunków dwustronnych.

  W dyskusji uczestniczyli: abp Alfons Nossol – emerytowany biskup opolski, celebrans mszy pojednania w Krzyżowej w listopadzie 1989 r., w której udział wzięli premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl, prof. Gunter Pleuger – były Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RFN, były rektor Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, oraz prof. Krzysztof Miszczak – dyrektor Fundacji na rzecz Współpracy Polsko-Niemieckiej i przewodniczący Rady Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Dyskusję poprowadził prof. Henri Ménudier  emerytowany profesor Sorbony (Université Paris III), wybitny znawca relacji francusko-niemieckich i współpracy trójstronnej z Polską w ramach Trójkąta Weimarskiego.

   

   

  Seminarium zostało zainaugurowane przez Ambasadora RFN we Francji Nikolasa Meyera-Landruta i Chargé d’affaires a.i. Ambasady RP we Francji Dariusza Wiśniewskiego. Abp Nossol podkreślił rolę Kościoła w procesie pojednania polsko-niemieckiego. Prof. Pleuger uznał, że pomimo różnicy stanowisk współpraca polsko-niemiecka, także w ramach Trójkąta Weimarskiego, świadczy o jakości współpracy Warszawy z Berlinem. Prof. Miszczak wskazał na przezwyciężanie przeszłości przez dialog polityczny i społeczny. Uczestnicy dyskusji zgodzili się co do potrzeby zacieśnienie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, którego potencjał w ostatnich latach pozostaje w dużej mierze niewykorzystany.

   

   

  Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy podpisano w Bonn w dniu 17 czerwca 1991 r. Dokument stał się fundamentem dla stosunków polsko-niemieckich umożliwiając stopniowe zbliżenie. Wniósł on do stosunków dwustronnych wiele przełomowych rozwiązań i stworzył podstawy wszechstronnej współpracy ze szczególnym naciskiem na dialog polityczny, wymianę gospodarczą oraz kontakty społeczne i kulturalne.

  21-09 - iFrancja
  21-09 - iFrancja-15
  21-09 - iFrancja-19
  21-09 - iFrancja-25
  21-09 - iFrancja-26
  21-09 - iFrancja-32
  21-09 - iFrancja-33
  21-09 - iFrancja-36

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: