close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 21 czerwca 2019

  Podczas 31. sesji Międzynarodowej Rady Koordynacyjnej Programu Człowiek i Biosfera UNESCO (ICC MAB) w dn. 19 czerwca br. w Paryżu, na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO został wpisany Transgraniczny Rezerwat Biosfery „Roztocze”, w którego skład wchodzą rezerwaty po stronie polskiej i ukraińskiej.

  fot. P. Marczakowski

   

  To już jedenasty polski rezerwat biosfery i jednocześnie piąty o charakterze transgranicznym, który dołączył do sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Wpis ułatwi promocję i lepszą identyfikację regionu Roztocza i jego wyjątkowego w skali kraju dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i krajobrazowego, rozwój turystyki i szeroko rozumianej infrastruktury, a także aktywizację lokalnej społeczności i budowanie tożsamości kulturowej regionu. Utworzenie Transgranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO stanowi uznanie na arenie międzynarodowej wysokich walorów i znaczenia Roztocza w kontekście ochrony bioróżnorodności.

   

  fot. P. Marczakowski

   

  Roztocze to piękny i jeszcze nieodkryty region pogranicza przyrodniczo-kulturowego, pasmo niewysokich wapiennych wzgórz, ciągnące się ok. 180 km od Kraśnika w Polsce do Lwowa w Ukrainie. To obszar o wielkiej bioróżnorodności i ważny w skali Europy korytarz ekologiczny. Jedną z atrakcji polskiego rezerwatu Roztocze jest hodowla koników polskich, które żyją tam bez ingerencji człowieka.

   

   

  fot. P. Marczakowski

   

  Zapraszamy do odwiedzenia Roztocza!

   

  https://en.unesco.org/biosphere/eu-na/roztocze

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: