close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 27 września 2018

  We Francji z udziałem przedstawicieli SZ RP, BBN, Urzędu ds. Kombatantów i OR, IPN i rodziny odbyły się uroczystości związane ze sprowadzeniem do Polski szczątków dowódcy obrony wybrzeża 1939 r. wiceadmirała Józefa Unruga i jego żony Zofii.

  W dwudniowych uroczystościach w Montresor i Brest uczestniczyli: zastępca szefa BBN minister Dariusz Gwizdała, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma, a także przedstawiciele francuskich władz cywilnych i wojskowych, w tym Sekretarz Stanu przy Ministerstwie Sił Zbrojnych Francji Geneviève Darrieussecq. Obecni byli również przedstawiciele SZ RP, w tym Inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Jarosław Ziemiański i Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski. Ambasadę RP w Paryżu reprezentowali Ambasador RP Tomasz Młynarski, Attache Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy płk Sławomir Pawlikowski, zastępca AOWMiL ppłk Dariusz Pita, konsul generalny Karolina Smaga oraz konsul Beata Jeśko.

   

  Uroczystości rozpoczęły się 24 września na cmentarzu w Montresor. W obecności rodziny, przedstawicieli władz cywilnych i SZ Polski Francji, orkiestry MW i pododdziałów reprezentacyjnych Marynarki Wojennej RP i SM Francji podjęto trumny ze szczątkami admirała i jego żony. Tego dnia odbyła się również msza święta z oprawą zapewnioną przez MW RP. Podczas ceremonii miały miejsce przemówienia Sekretarz Stanu przy MSZbr Francji, Ambasadora RP we Francji oraz rodziny admirała Unruga i Szefa UdSKiOR.

   

  Ambasador Tomasz Młynarski podkreślił, że sprowadzenie szczątków Admirała ma niezwykle symboliczny wymiar w tym szczególnym roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, gdyż losy admirała Unruga są nierozerwalnie związane właśnie z odbudową państwa polskiego i rozwojem polskiej floty tuż po odzyskaniu wolności w 1918 roku.

   

   

  Uroczystości sprowadzenia szczątków wiceadmirała J. Unruga i jego żony kontynuowano 25 września w bazie Sił Morskich – Brest. W tym porcie odbyła się ceremonia odprowadzenia szczątków admirała i jego żony na pokład fregaty - ORP „Gen. T. Kościuszko” przez wojskową asystę honorową. Z Brestu szczątki admirała zostaną przetransportowane okrętem Marynarki Wojennej do Polski.

   

  W czasie uroczystości w Brest przemówienia okolicznościowe wygłosili wiceadmirał (vice-amiral d’escadre) Jean-Louis Lozier, dowódca okręgu morskiego i strefy Atlantyku, prefekt morski Atlantyku-Brest, zastępca szefa BBN oraz Inspektor MW. Jednocześnie p. M. Szpytma odczytał list prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

   

  Sprowadzenie do Polski prochów admirała Józefa Unruga wieńczy dwuletnie starania. Było to możliwe także dzięki spełnieniu jego woli i rehabilitacji podwładnych admirała straconych po procesie komandorów – powiedział podczas uroczystości zastępca szefa BBN Dariusz Gwizdała.

   

  Uroczystości pogrzebowe Józefa i Zofii Unrug odbędą się 1 i 2 października w Polsce. Prochy admirała i jego żony spoczną w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Cmentarzu Marynarki Wojennej.

   

   

  *Józef Unrug urodził się w 1884 roku w Brandenburg an der Havel niedaleko Berlina jako Joseph von Unruh, syn pruskiego oficera. Jego ojciec po odejściu z wojska zainteresował się polskimi przodkami, zaczął uczyć synów polskiego. Józef wzorem ojca wstąpił do wojska i w 1907 roku został oficerem Cesarskiej Marynarki Wojennej. W I wojnie światowej dowodził okrętami podwodnymi, był dowódcą flotylli okrętów szkolnych.

  Po zakończonej na własną prośbę służbie w Cesarskiej Marynarce Wojennej - w 1919 roku wstąpił do nowo tworzonego Wojska Polskiego, gdzie służbę rozpoczął w stopniu kapitana marynarki, a nominację na stopień kontradmirała otrzymał już w 1932 roku. W kampanii obronnej 1939 roku dowodził obroną wybrzeża, które poddało się jako jedno z ostatnich miejsc. Był jeńcem kilku oflagów. Po uwolnieniu w 1945 roku udał się do Wielkiej Brytanii, gdzie objął funkcję pierwszego zastępcy szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej. W dniu 2 września 1946 roku został awansowany na stopień wiceadmirała. Po rozwiązaniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, aby ostatecznie wybrać Francję, jako miejsce swojego zamieszkania.

   

  BBN

  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: