close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 29 stycznia 2019

  Po tymczasowym podniesieniu stopnia zagrożenia terrorystycznego Planu VIGIPIRATE do najwyższego w grudniu 2018 r. , władze francuskie przywróciły poziom drugi.

   

  Na całym terytorium Francji obowiązuje 2 poziom zagrożenia terrorystycznego Planu VIGIPIRATE = SECURITE RENFORCEE, RISQUE ATTENTAT. Oznacza to, że w ocenie władz francuskich, istnieje ryzyko zamachu.

   

  Na francuskich przejściach granicznych nadal obowiązują wzmożone środki bezpieczeństwa. Osoby udające się do Francji drogą lądową mogą liczyć się z kontrolami na drogach, możliwe są kolejki pojazdów oczekujących na wjazd i wyjazd z Francji.

   

  Utrzymuje się wzmocniona ochrona i kontrola miejsc publicznych (środki transportu, centra handlowe, muzea, miejsca zgromadzeń publicznych), władze porządkowe mogą wzywać mieszkańców do zachowania szczególnej ostrożności i sygnalizowania funkcjonariuszom policji potencjalnych zagrożeń. Kontynuowana jest operacja wojskowa Sentinelle, która stanowi najbardziej widoczny na ulicach środek przypominający o podwyższonym ryzyku wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych. Mogą występować sporadyczne utrudnienia w transporcie publicznym.

   

  W Paryżu i okolicach należy zachować szczególną ostrożność ze względu na bardzo częste kradzieże kieszonkowe. Osoby planujące zakupy w północnych rejonach Paryża są narażone na włamania do samochodów, wybijanie szyb w samochodach i wyrywanie torebek oraz saszetek. Najlepiej mieć przy sobie jedynie drobne kwoty w gotówce, zalecamy regulowanie transakcji handlowych bezgotówkowo.

   

  Podróżującym na autostradach zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w porze nocnej podczas postojów na stacjach benzynowych i parkingach autostradowych. Częste są przypadki napadów rabunkowych na podróżujących samochodem zagranicznych turystów przez zorganizowane grupy przestępcze, szczególnie w regionach południowych Francji (Langwedocja - Roussillon i Lazurowe Wybrzeże).

   

  Kierowcom TIR zaleca się zachowanie ostrożności w czasie obowiązkowych postojów nocnych, ze względu na powtarzające się przypadki kradzieży (odsysania) paliwa z baków samochodów ciężarowych, a także towarów przewożonych na ich przestrzeniach ładunkowych.

   

  MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: