close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 12 listopada 2018

  Minister Spraw Zagranicznych pan Jacek Czaputowicz był gościem honorowym uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbyły się w Ambasadzie RP w Paryżu 10 listopada. W ramach obchodów 10 i 11 listopada fasada Biblioteki Polskiej, położonej w samym sercu Paryża, została podświetlona w barwy narodowe.

   

       

  Rozpoczynając uroczystości rocznicowe Ambasador T. Młynarski podkreślił szczególne miejsce Francji w historii formowania polskiej Niepodległości po 123 latach zaborów.

   

  "To właśnie tu, 11 listopada dokładnie 100 lat temu, został podpisany rozejm w Campiègne kładąc kres okrucieństwu I wojny światowej. To tu, w departamencie Sarthe, powstała Błękitna Armia generała Hallera, która po przybyciu do Polski, wspierana przez francuskich oficerów, odegrała kluczową rolę w utrzymaniu granic naszego odrodzonego państwa. Francja to także ojczyzna Wielkiej Emigracji z XIX wieku, która przez dziesięciolecia walczyła intelektem i piórem o wolną Ojczyznę”

   

   

   

  Również Minister Jacek Czaputowicz  podkreślił dumę i radość towarzyszącą mu, w tym szczególnym momencie, gdy na całym świecie obchodzone są uroczystości 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

   

  "Dzisiaj rozpoczyna się symbolicznie nowy etap w historii naszego kraju – wkraczamy w drugie stulecie odzyskanej wolności.

  Dziękujmy dzisiaj Polonii i Polakom za granicą. Ich wierność i przywiązanie do polskości pomogły Ojczyźnie w najtrudniejszych momentach historii. Czerpiąc mądrość z przeszłości patrzmy na przyszłe wyzwania, które stoją przed naszym krajem. Pielęgnujmy przyjaźń z Francją". 

   

  Dzięki uprzejmości francuskiego Ministerstwa Sił Zbrojnych w trakcie uroczystości odegrano sygnał zawieszenia broni na trąbce zwanej "Clairon Labroche”, tym samym instrumencie, na którym miało to miejsce 9 listopada 1918 roku, kończąc I wojnę światową.

   

   

  W trakcie uroczystości minister Jacek Czaputowicz wręczył również odznaczenia państwowe. Księdza Jana Andrzej Pranke uhonorowano Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych we Francji. Pana Piotra Pawła Świdra Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W ramach obchodów rocznicowych rodzinie pana Michała Kalety przekazana została również odznaka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za jego działalność kulturalną i edukacyjną na rzecz Polonii we Francji.

   

  Uroczystości uświetnił również koncert w wykonaniu Pani Pauliny Sokołowskiej – skrzypce i Pani Agnieszki Ufniarz – fortepian. W programie znalazły się m.in. polskie miniatury napisane na początku XX wieku: Melodia Ignacego Jana Paderewskiego, Polonez op. 4 i Mazur Emila Młynarskiego oraz Serenada Maurycego Moszkowskiego.

   

   

  Przyjęcie i celebracje z okazji Narodowego Święta Niepodległości, jak co roku, były przede wszystkim okazją do spotkania i rozmów w polonijnym gronie, a także inspiracją do kolejnych wspólnych projektów. W uroczystości wzięli udział liczni przedstawiciele paryskiej Polonii, stowarzyszeń polonijnych i kombatanckich działających we Francji, duchowieństwa, świata kultury, sztuki i nauki oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

   

   

   

   

   

   

   

  10-11 - iFrancja-20
  10-11 - iFrancja-41
  10-11 - iFrancja-47
  10-11 - iFrancja-49
  10-11 - iFrancja-56
  10-11 - iFrancja-90

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: