close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 30 czerwca 2015

  – Jednym z głównych zadań MSZ jest dbanie o naszych obywateli przebywających za granicą – podkreślił podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna, prezentując narzędzia oferowane przez resort dyplomacji w tym zakresie.

   

  – Życząc wszystkim udanych wakacji, chciałbym przypomnieć o tym, że do każdej zagranicznej podróży warto się przygotować, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Najlepiej z pakietem przygotowanym przez MSZ  – powiedział minister Schetyna prezentując w siedzibie MSZ nową wersję bezpłatnej aplikacji iPolak oraz poradnika www.polakzagranica.msz.gov.pl zawierającego aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju. W nowej odsłonie oba produkty, przygotowane przez MSZ z myślą o Polakach udających się w podróż za granicę, wzbogacono o przydatne dla użytkowników funkcje i dostosowane do wymagań nowoczesnych urządzeń.

   

  Aplikację iPolak (www.msz.gov.pl/ipolak) możemy zainstalować na smartfonie lub tablecie, który zabierzemy ze sobą na wakacje. To niezbędnik w podróży, który wskaże drogę do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej. Podpowie też, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu i wskaże jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata. Z aplikacji dostępnej dla urządzeń z systemami operacyjnymi iOS, Android i Windows Phone dowiemy się, czy podróż do wybranego kraju wiąże się ze szczególnymi niebezpieczeństwami, a także zapoznamy się z opisami sytuacji w poszczególnych państwach, aktualizowanymi przez Departament Konsularny MSZ.

   

  Aplikacja iPolak w łatwy sposób umożliwia też zapoznawanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, w których obowiązuje czterostopniowa skala (od "zachowaj zwykłą ostrożność", po "opuść natychmiast"). Dzięki telefonowi alarmowemu, wybieranemu jednym przyciskiem S.O.S., w niebezpiecznej sytuacji użytkownik smartfonu czy tabletu łatwo skontaktuje się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną.

   

  Przed wakacyjną wyprawą warto skorzystać także z innych narzędzi konsularnych MSZ, które zwiększają bezpieczeństwo w czasie podróży. Jednym z nich jest serwis Odyseusz (www.odyseusz.msz.gov.pl) umożliwiający łatwą rejestrację naszego wyjazdu do innego kraju.

   

  - Warto poinformować, gdzie się jest, bo wtedy konsul będzie mógł szybko pomóc. To jak ważne są narzędzia MSZ pokazało choćby ostatnie trzęsienie ziemi w Nepalu. Mieliśmy trudność w dotarciu do rodaków, właśnie dlatego, że nie rejestrowali swojej podróży w systemie – podkreślił podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami szef polskiej dyplomacji. Dane zgromadzone w  systemie w razie niebezpiecznych sytuacji pomagają polskim służbom konsularnym w prosty sposób zlokalizować Polaków w każdym zakątku świata i szybciej udzielić im pomocy. Bezpłatna rejestracja podróży trwa tylko kilka minut.

   

  – Państwo może dbać o swoich obywateli, jeśli będzie miało informację na ich temat. Dlatego apelujemy o pobieranie aplikacji iPolak, odwiedzanie poradnika Polak za granicą i rejestrację podróży w serwisie Odyseusz – mówił podczas spotkania minister Grzegorz Schetyna.

   

  – Cały pakiet nie tylko pomoże w przygotowaniach do podróży, ale w razie niebezpiecznej sytuacji może nawet uratować życie – podkreślił.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

  Więcej informacji na temat wszystkich przygotowanych przez MSZ narzędzi konsularnych pomocnych w podróży można znaleźć na stronie: www.msz.gov.pl/wakacje

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: