close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 października 2018

  Ambasada RP wraz z Instytutem Polskim w Paryżu zorganizowała 4 października 2018 konferencję z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dała okazję do przypomnienia historycznych i kulturalnych więzi łączących Polskę i Francję, jak i odniesienia się do aktualnych wyzwań międzynarodowych.

  Konferencję otworzył Pan Ambasador Tomasz Młynarski. W słowie wstępnym podkreślił historyczne znaczenie Francji dla polskiej emigracji oraz jej rolę w niepodległości Polski. Podkreślił też wagę bliskiej współpracy dwustronnej dla skuteczniejszego stawienia czoła wyzwaniom dzisiejszego świata.

   

   

  Pierwsza część konferencji była okazją do przyjrzenia się naturze polsko-francuskich stosunków na płaszczyźnie dyplomatycznej, politycznej i militarnej po zakończeniu I wojny światowej i w początkach istnienia Drugiej Rzeczpospolitej.  Dyskusję poprowadził Przemysław Żurawski vel Grajewski – profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego, członek Narodowej Rady Rozwoju  a wśród panelistów znaleźli się Georges-Henri Soutou – emerytowany profesor Sorbony, jeden z najwybitniejszych francuskich badaczy historii XX wieku, Frédéric Guelton – historyk, były dyrektor w służbach historycznych francuskiego MON, wykładowca Sciences Po w Paryżu i Szkoły Wojskowej w Saint-Cyr; płk prof. Juliusz S. Tym – dyrektor Instytutu Strategii Wojskowej przy Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie; Marek Pernal – Ambasador ad personam, były Ambasador RP w Czechach i w Argentynie.

   

   

  Druga część dyskusji była poświęcona miejscu Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych we współpracy Polski i Francji. Głos w debacie zabrali Jean-Marc de La Sablière – Ambasador Francji, były doradca dyplomatyczny prezydenta Francji i stały przedstawiciel Francji przy ONZ; Jerzy Baurski – dyrektor DNZPCZ w MSZ; Jean-Marc Séré-Charlet – zastępca dyrektora w Dyrekcji Zjednoczonych Narodów, organizacji międzynarodowych, praw człowieka i frankofonii w ministerstwie spraw zagranicznych Francji; Łukasz Jurczyszyn – analityk PISM, analityk z zakresu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Francji.

   

   

  W ostatniej części konferencji, poświęconej współpracy kulturalnej pomiędzy Polską i Francję dyskusję poprowadzili Piotr Biłos, literaturoznawca, szef wydziału polonistyki w  Inalco, Paryż oraz Brigitte Gautier, wykładowca Języka i Literatury Polskiej na Uniwersytecie w Lille.  

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: