close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 10 kwietnia 2019

  Do nadania nowej dynamiki stosunkom francusko-polskim wezwali przewodniczący Senatu Republiki Francuskiej Gérard Larcher i marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski we wspólnej deklaracji podpisanej w Wiedniu 9 kwietnia 2019 r. z okazji setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma państwami.

  Marszałek Senatu i przewodniczący Senatu Francji przebywali w Austrii na konferencji Przewodniczących Parlamentów UE.

   

  W dokumencie oba państwa potwierdzają swoje zaangażowanie w integrację europejską, uznają, że Unia Europejska stwarza perspektywę i niezbędne ramy  zapewnienia Europie wolności, pokoju, dobrobytu i bezpieczeństwa. Autorzy oświadczenia uważają, że jedynie integracja daje zdolność reakcji na najważniejsze problemy, z którymi obecnie zmagają kraje UE w obszarze klimatu i ochrony środowiska, bezpieczeństwa i obronności, migracji czy sztucznej inteligencji i nowych technologii.

   

  Przewodniczący Senatów Polski i Francji uważają, że „zacieśnienie stosunków francusko-polskich, zarówno na poziomie dwustronnym, jak i na poziomie wielostronnym, w szczególności w ramach Trójkąta Weimarskiego, Unii Europejskiej i NATO, niesie ze sobą duże możliwości i może istotnie przyczynić się do umacniania integracji europejskiej".

   

  Politycy potwierdzili swoje stanowisko ws. istotnej roli parlamentów narodowych, która polega na legitymizacji działań UE, zwiększeniu ich skuteczności, działania w bliskości z obywatelami. Potwierdzili też, że chcą dążyć do zacieśnienia współpracy miedzy Senatem francuskim a Senatem polskim na płaszczyźnie dwustronnej i w ramach Trójkąta Weimarskiego.

   

  Politycy w imieniu Senatów podpisali oświadczenie z uwagi na wieloletnią przyjaźń między Polską a Francją, której symbolem jest braterstwo broni w okresie I i II wojny światowej, chcąc uczcić setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami, bezprecedensowe wsparcie jakiego udzieliła Francja Narodowi polskiemu w jego walce o niepodległość po ponad 100 latach zaborów oraz udział Polaków w zwycięstwie aliantów.

  SENAT 7
  SENAT 9
  SENAT 8

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: