close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 12 kwietnia 2019

  W dniu 11 kwietnia 2019 r. w Bayeux odbyła się ceremonia wojskowa związana z przywróceniem imienia i nazwiska na nagrobku dragona Jana Skulińca, żołnierza 1. Dywizji Pancernej.

   

  W trakcie ceremonii uroczyste przemówienia wygłosili Radca-minister, zastępca Ambasadora RP we Francji, Barbara Sośnicka oraz Attaché Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy (AOWMiL), płk Sławomir Pawlikowski. W swoich przemówieniach oddali hołd polskiemu żołnierzowi poległemu za wolność Ojczyzny i walczącemu w Normandii. Podkreślili również, jak ważna jest pamięć o wszystkich polskich bohaterach, którzy polegli w trakcie II wojny światowej, i których groby stały się wspaniałym symbolem braterstwa Aliantów w walce o wspólną wolność i wspólne wartości.

   

  Podniosły charakter wydarzeniu nadała obecność bardzo wielu zebranych, w tym obecność polskich i francuskich żołnierzy. Żołnierze reprezentujący 11. Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej wraz z ppłk. Markiem Fiałką, dowódcą 10. Batalionu Zmechanizowanego Dragonów, a także wojskowa asysta honorowa ze składu francuskich SZ podkreśli wojskowy charakter ceremonii.

  Ambasadę RP reprezentowała również Konsul ds. Polonii, Pani Beata Jeśko oraz zastępca AOWMIL, ppłk. Dariusz Pita, natomiast francuskie władze były reprezentowane przez Mera Bayeux – Patricka Gomont i Pod-Prefekta Bayeux – Vincenta Ferrier.

   

  Uroczystość uświetniła także obecność przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Commonwealth War Graves Commission, polskich i francuskich pocztów sztandarowych, liczne zgromadzona Polonia, wraz z polskimi przedstawicielami organizacji kombatanckich i patriotycznych, a także uczniowie sekcji polskich liceum międzynarodowego z Saint-Germain-en-Laye i liceum Montaigne. Obecność młodzieży, jako gwaranta na podtrzymywanie pamięci, została zauważona i bardzo doceniona przez francuskie władze.

   

  Po złożeniu podziękowań na ręce obecnych przedstawicieli pocztów sztandarowych, dalsza część uroczystości miała miejsce w czasie spotkania polsko- francuskiego w Hôtel de Doyen, któremu przewodniczyła prezes stowarzyszenia Bayeux-Chojnice, Thérèse Marie.

   

  Jan Skuliniec służył w 10 Pułku Dragonów, wchodzącym w skład 1. Dywizji Pancernej dowodzonej generała brygady Stanisława Maczka. Wziął udział bitwie pod Falaise. Poległ 15 sierpnia 1944 roku pod Sassy w Normandii.

   

  Błędna pisownia nazwiska na krzyżu umieszczonym na polowym pochówku spowodowała, iż służby grobowe przenosząc szczątki dragona Jana Skulińca w 1947 roku na brytyjski cmentarz wojenny w Bayeux nie zdołały ustalić jego tożsamości, dlatego został pochowany jako nieznany polski żołnierz.

   

  Ustalenie tożsamości żołnierza było możliwe dzięki staraniom licznych instytucji a w szczególności dzięki badaniom historycznym przeprowadzonym przez Adriana Pohla (również uczestnika ceremonii w dniu 11 kwietnia br.) i zatwierdzonym przez MKiDN. Organizacja uroczystości możliwa była dzięki współpracy Ambasady RP w Paryżu oraz władz Bayeux.

  file3
  file-1
  file11
  file2
  file4
  file6
  file8
  file9

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: