close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 7 maja 2018

  Ambasada RP w Paryżu przedstawia wydarzenia i projekty upamiętniające setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbędą się we Francji w 2018 r.

  Wśród zaplanowanych wydarzeń – przedstawiających polską historię i dorobek polskiej kultury, w szczególności ostatniego stulecia – znajdą m.in. wystawy, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty, plebiscyty, kampanie internetowe oraz tematyczne konferencje naukowe.

   

  Projekty i wydarzenia zaplanowane przez Ambasadę RP w Paryżu z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę:

   

  2 i 3 maja będą miały miejsce Obchody Święta Polonii i Święta Flagi oraz Defilada Polonii, współorganizowane przez Stowarzyszenie Obrońców Krzyża. 3 maja w Ambasadzie RP w Paryżu zainagurowana zostanie wystawa planszowa na temat odzyskania niepodległości przez Polskę we polskiej i francuskiej wersji językowej.

   

  We wrześniu odbędzie się Koncert Chóru Wojska Polskiego.

   

  10 listopada w Katedrze Notre Dame w Paryżu będzie miała uroczysta msza z udziałem władz francuskich i polskich władz kościelnych oraz przedstawicieli władz polskich. Współorganizatorem mszy rocznicowej jest Polska Misja Katolicka we Francji.

   

  11 listopada odbędzie się Koncert Galowy z okazji 100-lecia Odrodzenia Państwa Polskiego. Patriotyczny koncert w wykonaniu artystów i zespołów polonijnych z udziałem gościa honorowego, pani Grażyny Brodzińskiej, jest współorganizowany przez Instytut Polski w Paryżu.

   

  Do udziału w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości dołączy Konsulat RP w Nancy, Instytut Polski w Paryżu, stowarzyszenia polonijne we Francji takie jak Cosmopolite Village, Stowarzyszenie Kultura Polska, Macierz Szkół Polskich oraz polskie szkoły we Francji: Polska Szkoła im. Jana Pawła II i Polska Szkoła w Champigny sur Marne, które proponują liczne wydarzenia. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem wydarzeń w załączonym dokumencie: Harmonogram wydarzeń. Informujemy, że dokument będzie na bieżąco aktualizowany.

   

  Zachęcamy do włączania się w obchody rocznicy we Francji i zgłaszania organizowanych przez siebie projektów.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: