close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 listopada 2017

  W dniach 15-16 listopada br. z wizytą w Paryżu przebywał Wicepremier i Minister Kultury prof. Piotr Gliński. Głównym punktem programu wizyty był udział Wicepremiera w 162. Zgromadzeniu Ogólnym Międzynarodowego Biura Wystaw, podczas którego wybrany został gospodarz specjalistycznej wystawy Expo 2022.

  Wicepremier przewodniczył polskiej delegacji w związku z 162. Sesją Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE), podczas której został wybrany gospodarz międzynarodowej wystawy tematycznej EXPO 2022 spośród trzech kandydujących miast: Łodzi, Buenos Aires i Minneapolis. Obok Wicepremiera Glińskiego w skład polskiej delegacji weszli również Sekretarz Stanu w MSZ Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński, Paweł Lewandowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

   

  Fot. Danuta Matloch | Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

   

   Podczas sesji ZO BIE, która odbyła się w siedzibie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu, przedstawiciele delegacji państw-kandydatów do organizacji Expo 2022 ponownie przedstawili kandydatury poszczególnych miast. Atuty Łodzi oraz założenia koncepcji polskiej kandydatury, tj. kompleksowej rewitalizacji terenów miejskich, ideę, którą odzwierciedla hasło "City Re:Invented", przedstawił Wicepremier Piotr Gliński, a następnie głos zabrali Jerzy Kwieciński i Hanna Zdanowska, a także poseł Kilion Munyama.

   

  Fot. Danuta Matloch | Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

   

  W pierwszej turze głosowania Polska i Argentyna uzyskały po 46 głosów, a Stany Zjednoczone 25. W wyniku drugiej tury na gospodarza wystawy specjalistycznej Expo 2022 zostało wybrane Buenos Aires, uzyskując przewagę 6 głosów nad Polską.

   

  Polski rząd nie zrezygnuje ze swoich planów i zapowiedzi dotyczących inwestycji w Łodzi. Rząd zarezerwował w budżecie na przyszły rok 360 mln złotych na inwestycje związane z ewentualną organizacją Expo 2022 i środki te zostaną wykorzystane na rozwój miasta i regionu.

  1
  2
  3
  5
  6
  7

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: