close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 6 października 2017

  Podczas wizyty w Nancy Ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski spotkał sie z przedstawicielami władz lokalnych i wziął udział w otwarciu wystawy poświęconej migracjom w regionie Lotaryngii.

  W dniu 6 października Ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski odbył jednodniową wizytę w Nancy, o którym mówi się, że jest najbardziej polskim z francuskich miast. Właśnie w Nancy – jako dożywotni książę Lotaryngii i Baru – osiadł po wygnaniu polski król Stanisław Leszczyński, teść Ludwika XV, króla Francji. W pamięci Lotaryńczyków król Stanisław zachował się jako sprawny władca, reformator i mecenas sztuki.

   

   

  Wizyta była okazją do spotkań z przedstawicielami francuskich władz lokalnych: panem Jean-Michelem Berlemont, zastępcą mera Nancy ds. współpracy i stosunków międzynarodowych, a także panem Yves’em Petit, dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Europejskiego (Uniwersytet Lotaryński).

   

  Na zaproszenie mera Nancy Laurenta Hénart Ambasador Młynarski wziął również udział w otwarciu wystawy pt. "Lorrains sans frontières" (Lotaryńczycy bez granic), opracowanej przez Muzeum Historyczne w Nancy. Wystawa prezentuje historię migracji w Lotaryngii, w tym m.in. wkład polskich imigrantów w życie społeczne i gospodarcze regionu. Inauguracja wystawy odbyła się w obecności mera Nancy, Ambasadora  RP we Francji Tomasza Młynarskiego, przewodniczącego rady departamentalnej Meurthe i Mozeli, wiceprzewodniczącej regionu i prezesa Towarzystwa Historyczno-Archeologicznego Lotaryngii, a także konsula honorowego RP Czesława Barteli.

   

  Wystawa będzie otwarta dla publiczności od 7 października br. do 2 kwietnia 2018 roku.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: