close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 3 listopada 2017

  – Uważamy, że zadaniem UNESCO powinno być nie tylko dbanie o pamięć o szczytnych czasach w historii ludzkości, ale także zadbanie o to, by ciemne karty historii nie zostały zapomniane i były ostrzeżeniem dla przyszłych pokoleń. UNESCO powinno w większym niż dotychczas stopniu zaangażować się w upamiętnienie ofiar totalitaryzmów – powiedział wiceszef MSZ podczas wystąpienia na 39. Konferencji Generalnej UNESCO.

   

  Wskazując na wysoką wagę, jaką Polska przywiązuje do programów Organizacji skierowanych na utrwalenie dziedzictwa historycznego ludzkości, wiceminister Jacek Czaputowicz zaapelował o objęcie przez UNESCO patronatem działającego w Warszawie od 2016 roku Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, dokumentującego zbrodnie reżimów totalitarnych – nazistowskiego oraz komunistycznego.– powiedział. Wiceszef polskiej dyplomacji zapewnił także o poparciu Polski dla kandydatury Audrey Azoulay na stanowisko nowej dyrektor generalnej UNESCO, wyrażając nadzieję na jej istotny wkład w realizowanie planów reform i polepszenia funkcjonowania Organizacji.

   

  W dniach 30 października-14 listopada obraduje 39 Sesja Konferencji Generalnej UNESCO, w której udział biorą delegaci ze 195 państw. Zrównoważony rozwój i rola UNESCO w świecie oraz wybór nowego kierownictwa Organizacji są głównymi tematami sesji. Konferencja Generalna zatwierdzi wybór Audrey Azoulay z Francji na nową dyrektor generalną UNESCO oraz przyjmie wieloletni budżet. UNESCO jest jedną z najważniejszych organizacji systemu Narodów Zjednoczonych, skoncentrowaną na wspieraniu współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzaniu szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.  Konferencja Generalna UNESCO odbywa się, co dwa lata i gromadzi wszystkie państwa, które w 1946 roku podpisały konstytucję UNESCO i są członkami Organizacji.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  1
  2
  3
  4
  5

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: