close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 sierpnia 2017

  Święto Sił Zbrojnych RP obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę decydującego polskiego natarcia w czasie Bitwy Warszawskiej 1920 roku stoczonej podczas wojny polsko-bolszewickiej. Trwająca niemal dwa tygodnie, zwycięska bitwa zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

   

  Jak co roku rocznicę Bitwy Warszawskiej uświetnią uroczyste obchody w Warszawie a ulicami stolicy przejdzie defilada wojskowa. W centralnej paradzie, poza pododdziałami pieszymi, zaprezentowane zostaną wybrane egzemplarze pojazdów gąsienicowych i kołowych oraz statki powietrzne. Liczne wydarzenia planowane są z tej okazji w całej Polsce.

   

  Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pokonanie Polski miało również umożliwić udzielenie pomocy komunistom, którzy w tym samym okresie próbowali rozpocząć rewolucję w zachodniej Europie.

   

  W lipcu 1920 r. ruszyła wielka ofensywa bolszewicka: 13 sierpnia bolszewicy uderzyli na przedmieścia Warszawy. Dzięki manewrowi taktycznemu Józefa Piłsudskiego, który pozwolił oskrzydlić Armię Czerwoną, Polska armia zatrzymała wroga i zaczęła spychać go na wschód.

   

  Brytyjski dyplomata Edgar Vincent D'Abernon uznał Bitwę Warszawską za 18. najbardziej przełomową bitwę w historii świata. Bitwa nie tylko zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę, ale też zatrzymała pochód bolszewików na zachód Europy.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: