close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 9 listopada 2017

  W dniu 8 listopada 2017 r. na zaproszenie gen. bryg. Andrzeja Knapa, polskiego Starszego Oficera Narodowego w Dowództwie Eurokorpusu, Ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski uczestniczył w uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

  Photo: PAO HQ EUROCORPS

   

  Uroczystości odbyły się w Dowództwie Eurokorpusu w Strasburgu, a wśród zaproszonych gości – obok Ambasadora Tomasza Młynarskiego – znaleźli się również gen. broni Jürgen Weigt, dowódca Eurokorpusu, oraz płk Sławomir Pawlikowski, Attaché Obrony Wojskowy, Morski i Lotniczy przy Ambasadzie RP w Paryżu.

   

  Przed oficjalnymi uroczystościami Ambasador Młynarski wraz z zaproszonymi gośćmi, żołnierzami SZ RP oraz innych państw pełniącymi służbę w strukturach Eurokorpusu, uczestniczył w otwarciu i prezentacji wystawy pt. "Armia Polska we Francji w I wojnie światowej i w walce o polskie granice". Wystawa, przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, była poświęcona gen. Józefowi Hallerowi oraz jego Błękitnej Armii, czyli polskiej ochotniczej formacji wojskowej powołanej dekretem prezydenta RF Raymonda Poincrégo w 1917 roku. Inaugurację wystawy poprzedziła prelekcja na temat znaczenia Błękitnej Armii w historii polskiego oręża oraz w walce o niepodległość Polski.

   

  W dalszej części obchodów Narodowego Święta Niepodległości przeprowadzony został uroczysty apel, podczas którego odegrano i odśpiewano hymn RP. Przemówienia wygłosili Ambasador Tomasz Młynarski, gen. Jürgen Weigt i gen. Andrzej Knap, pełniący funkcję zastępcy Szefa Sztabu Eurokorpusu. Ambasador Młynarski podziękował polskim żołnierzom za ich zaangażowanie w codziennej służbie poza granicami kraju, podkreślając jak ważną role pełnią Siły Zbrojne RP w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego. Następnie polskim żołnierzom Eurokorpusu wręczone zostały odznaczenia i awanse.

  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  9

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: