close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 października 2017

  Przekazujemy do Państwa dyspozycji broszurę, która prezentuje "polskie" miejsca i wątki, na które można natknąć się przemierzając ulice Paryża. Lista jest odzwierciedleniem historycznie bliskich związków łączących Polskę i Francję, a także trwałego śladu pozostawionego przez Polaków na francuskiej ziemi i we francuskiej historii.

  Broszura "Ślady polskie w Paryżu" obejmuje w sumie 43 miejsca w Paryżu związane z Polską – czy to poprzez ich funkcję, historyczne wątki, czy też osobę artysty-wykonawcy. Na liście znajdują się placówki RP, kościoły, pomniki upamiętniające wielkich Polaków, polskie groby, ale także… mamut odkryty przez polskiego badacza Konstantego Wołłosowicza na Wyspach Nowosyberyjskich i podarowany paryskiemu Narodowemu Muzeum Historii Naturalnej w 1912 roku.

   

  [broszura w formacie .pdf do ściągnięcia > TUTAJ]

   

  Autorem koncepcji broszury i zawartych w niej zdjęć jest mieszkająca w Paryżu Hanna Zaworonko-Olejniczak, fotograf, reporter i autor licznych albumów i książek pedagogiczno-fotograficznych. Jej dziełem jest między innymi album poświęcony polskim nekropoliom w Paryżu ("Na obcej ziemi", Fundacja Tres/Regards Multiples, 2011), za pośrednictwem którego autorka chciała pokazać "nie tylko sobie, ale również Francuzom, ile Polacy wnieśli do kultury francuskiej".

   

  Zachęcamy do korzystania z broszury i odkrywania mniej i bardziej znanych polskich śladów w Paryżu!

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: