close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 23 listopada 2017

  W dniu 23 listopada 2017 roku z wizytą w Paryżu przebywała Prezes Rady Ministrów Beata Szydło. Premier odwiedziła siedzibę Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), gdzie spotkała się z Sekretarzem Generalnym OECD Angelem Gurrią oraz wygłosiła przemówienie na posiedzeniu Rady OECD. Premier spotkała się następnie w Pałacu Elizejskim z Prezydentem RF Emmanuelem Macronem, z którym omówiła najważniejsze kwestie na agendzie dwustronnej i europejskiej.

  Solidarność społeczna, reformy rządu, aktywne członkostwo Polski w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – były głównymi tematami przemówienia szefowej rządu przed Radą OECD.

  Pierwszym punktem wizyty w siedzibie OECD była rozmowa premier Beaty Szydło z sekretarzem generalnym organizacji Angelem Gurrią. Następnie szefowa rządu zabrała głos podczas sesji plenarnej z ambasadorami akredytowanymi przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

   

   

  Prezes Rady Ministrów mówiła o wzroście gospodarczym w Polsce, który odbywa się z udziałem każdej grupy społecznej. Beata Szydło była pierwszym polskim premierem, który wystąpił przed Radą OECD. Wydarzenie stworzyło możliwość promocji Polski jako aktywnego członka tej organizacji od 21 lat wspierającego m.in. programy rozwojowe OECD skierowane do krajów trzecich.

   

  Następnie miało miejsce spotkanie z Prezydentem RF Emmanuelem Macronem w Pałacu Elizejskim. Szefowa polskiego rządu w rozmowach z prezydentem Francji poruszyła tematy dotyczące unijnej agendy – reformy UE i jej przyszłości po Brexicie, polityki klimatycznej oraz współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, energetyki czy spraw społecznych.

   

   

   „By reformy UE były efektywne i zgodne z oczekiwaniami obywateli wspólnoty, powinny być rezultatem refleksji z udziałem wszystkich państw członkowskich, a nie jedynie tych największych. Bez współpracy Polski i Francji nie powiedzie sią żadna reforma Unii Europejskiej” – mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu.

   

  Rozmowa w Pałacu Elizejskim była także okazją do omówienia spraw dwustronnych związanych z rozwojem współpracy politycznej i gospodarczej między Polską i Francją oraz Partnerstwa Wschodniego, którego szczyt odbędzie się w piątek w Brukseli. Szefowa polskiego rządu wyraziła również nadzieję na bliską współpracę polsko-francuską w kontekście objęcia przez Polskę niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

   

  Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjął w czwartek zaproszenie premier Beaty Szydło do wizyty w Polsce, w stulecie niepodległości naszego kraju. Zapowiedzieli również kolejne polsko-francuskie rozmowy na szczeblu ministerstw.

   

  Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

  1
  1a
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  Z10
  Z11

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: