close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 2 marca 2017

  Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w salonach Pałacu Monako, siedziby Ambasady RP we Francji, odbył się pokaz filmu pt. "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Instytutem Polskim w Paryżu.

  Film "Historia Roja" opisuje losy Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim "Rój", uczestnika polskiego niepodległościowego podziemia antykomunistycznego po drugiej wojnie światowej. Patrol utworzony przez Roja dokonał licznych udanych akcji zbrojnych przeciwko komunistycznej władzy. Mieczysław Dziemieszkiewicz zginął w walce w 1951 roku podczas próby przedarcia się przez obławę z udziałem 270-osobowej grupy operacyjnej KBW, UB i MO.

   

  W 2007 roku prezydent RP Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył Mieczysława Dziemieszkiewicza Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej niepodległości, przywracając tym samym pamięć o niezłomnym Roju oraz o Żołnierzach Wyklętych.

   

  Pokaz "Historii Roja", zorganizowany w Ambasadzie RP w Paryżu w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, spotkał się z dużym zainteresowaniem paryskiej Polonii, a sam film został przyjęty ze wzruszeniem i entuzjazmem.

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: