close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 7 czerwca 2017

  W dniu 7 czerwca w siedzibie UNESCO w Paryżu otwarta została wystawa przygotowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa poświęcona historycznemu kopalnictwu w Polsce.

   

  Wystawa pt. "Historyczne kopalnie, dzieło przyrody, sztuka człowieka" obrazuje długą historię polskich kopalni – od neolitu, kiedy rozpoczęło się wydobywanie krzemienia, aż po dzień dzisiejszy – i koncentruje się na trzech obiektach: pradziejowych kopalniach krzemienia Krzemionki, Królewskich Kopalniach Soli w Wieliczce i Bochni oraz Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach.

   

  Prezentacja wystawy w siedzibie UNESCO związana jest z kandydaturą kopalni w Tarnowskich Górach do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta podczas zbliżającej się 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie w lipcu 2017 r.

   

  Kopalnia ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach jest największą i najbardziej znaczącą kopalnią rud ołowiu, srebra i cynku w Polsce, posiadającą wyjątkowo rozległy system odwadniający z unikatowym zintegrowanym systemem zaopatrzenia w wodę, który jest pionierskim i jednym z najciekawszych tego typu rozwiązań na świecie. System gospodarowania wodą podziemną jest wysokim osiągnięciem hydrotechniki wypracowanym na przestrzeni setek lat zmagań z wyjątkowo dużym napływem wody – ponad trzykrotnie większym niż w innych kopalniach europejskich.

   

  W otwarciu wystawy – zorganizowanej przy współudziale Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Polskiej Organizacji Turystycznej w Paryżu – uczestniczyli liczni Ambasadorzy, stali przedstawiciele przy UNESCO (m.in. z Holandii, Filipin, Indonezji, Kuby, Rumunii, Bułgarii, USA, Finlandii, Kuwejtu, Libanu, Nigerii, Hiszpanii, Senegalu), jak również przedstawiciele Sekretariatu UNESCO, w tym Centrum Światowego Dziedzictwa.

   

  Wystawa, której towarzyszy broszura prezentująca polskie osiągnięcia w dziedzinie kopalnictwa, spotkała się z dużym zainteresowaniem i bardzo pozytywnym odbiorem. Podczas otwarcia goście otrzymali dodatkowe materiały, książki oraz albumy prezentujące kopalnię w Tarnowskich Górach.

   

  20170607_131813_resized_1
  image3
  image5
  image7

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: