close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 7 listopada 2017

  Ambasada RP w Paryżu aktywnie włączyła się w paryskie obchody 150. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, najwybitniejszej polskiej badaczki, dla której Francja stała się drugą ojczyzną.

  W dniu rocznicy, 7 listopada br., w paryskim Panteonie miała miejsce uroczysta inauguracja wystawy poświęconej Marii Skłodowskiej-Curie przygotowanej przez Instytut Curie, Muzeum Curie i Centrum Zabytków Narodowych. W otwarciu – obok wnuków Marii i Pierrea Curie, przedstawicieli organizatorów i kuratora wystawy – uczestniczył Ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski, który w swoim przemówieniu podkreślił, że Maria Skłodowska-Curie, postać wyjątkowa pod wieloma względami, jest symbolem walki, walki o przesuwanie granic nauki, ale także granic obowiązujących norm społecznych. Nawiązał również do głębokiego przywiązania badaczki do Polski. "Należy pamiętać, że Maria Skłodowska-Curie, Polska, która przyjechała do Francji, żeby podjąć studia, nigdy nie zapomniała o swojej Ojczyźnie, znajdującej się wówczas pod zaborami. Zabiegała o uznanie i rozwój polskiej nauki, a jej największym marzeniem - jak sama mówiła - było utworzenie Instytutu Radowego w Warszawie", powiedział.

   

   

  Wystawa jest hołdem dla Marii Skłodowskiej-Curie, pierwszej kobiety i do tego cudzoziemki, która, w uznaniu zasług na rzecz nauki, została pochowana w Panteonie, miejscu spoczynku wielu wybitnych Francuzów. Wśród prezentowanych eksponatów znalazły się m.in. przyrządy naukowe, dokumenty i przedmioty osobiste, przybliżające zwiedzającym obraz Marii Skłodowskiej-Curie jako naukowca, ale także jako kobiety i matki. Wystawę można oglądać do 4 marca przyszłego roku.

   

   

  Wieczorem w Ambasadzie RP w Paryżu odbyło się spotkanie z udziałem Marie-Noëlle Himbert i Natachy Henry, autorek książek poświęconych Marii Skłodowskiej-Curie. Ambasador Tomasz Młynarski przywitał uczestników konferencji, wśród których byli francuscy deputowani, przedstawiciele Grupy Przyjaźni Francja-Polska w Zgromadzeniu Narodowym, a także pan Pierre Joliot, wnuk Marii i Pierrea Curie. Ambasador Młynarski przypomniał, że obok dokonań na rzecz nauki, Skłodowska-Curie promowała wartości i idee niejednokrotnie wykraczające poza czasy, w których żyła, a także, że stanowiła – i stanowi nadal – swoisty pomost pomiędzy Polską a Francją. Spotkanie, które moderował prof. Piotr Biłos (INALCO), literaturoznawca, pozwoliło uczestnikom zapoznać się z mniej znanymi aspektami życia badaczki – w szczególności jej wyjątkową relacją z siostrą oraz wykorzystaniem naukowej wiedzy dla ratowania rannych podczas pierwszej wojny światowej.

  1
  2
  3
  4
  5
  6
  1a
  2a
  3a
  4a

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: