close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 10 listopada 2017

  Z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów i niewoli w Ambasadzie RP w Paryżu odbyło się uroczyste przyjęcie, w którym na zaproszenie Ambasadora Tomasza Młynarskiego wzięli udział liczni przedstawiciele środowisk polonijnych.

   

  Spotkanie z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się w Ambasadzie RP w Paryżu w piątek 10 listopada. Na zaproszenie Ambasadora RP we Francji Tomasza Młynarskiego i jego Małżonki w uroczystości wzięli udział liczni goście, przede wszystkim przedstawiciele paryskiej Polonii, stowarzyszeń polonijnych i kombatanckich działających we Francji, duchowieństwa, świata kultury, sztuki i nauki.

   

  Gości przywitał Ambasador Młynarski, który w swoim przemówieniu podkreślił jak daleką i trudną drogę przebyli Polacy, by móc dziś cieszyć się wolną i stabilną Polską:

   

  Dzisiaj Polska jawi się w świecie jako przykład kraju, który mimo niezwykle burzliwej historii na bardzo krótkiej przestrzeni czasu odniósł sukces, i którego motywacja do dalszego rozwoju nie słabnie. (…)

   

  Szanowni Państwo, bądźmy dziś z naszej Ojczyzny dumni. Z najwyższym szacunkiem upamiętniajmy wszystkich bohaterów, którzy walczyli o wolność Polski. To dzięki ich determinacji, poświęceniu i nadziei na niepodległość możemy dziś żyć w wolnym kraju. Czerpmy siłę i mądrość z ich męstwa, i bądźmy niestrudzeni w budowaniu nowoczesnego i sprawiedliwego państwa polskiego.

   

  Następnie z rąk Ambasadora odznaczenia nadane przez Prezydenta RP otrzymali: mecenas Władysław Lis (Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP) oraz panowie Włodzimierz Jackowski i Tomasz Jurkowski (Krzyż Wolności i Solidarności).

   

  Na zakończenie oficjalnej części uroczystości młody artysta, Dong-Jun Miao, uczeń profesora Mariana Rybickiego w paryskiej École normale de musique, wykonał trzy utwory Fryderyka Chopina, a polonijny chór "Piast" im. Mariana Blicharza zaśpiewał szereg polskich pieśni patriotycznych. Uczestnicy wieczoru mogli też obejrzeć wystawę pamiątek związanych z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego pochodzących z prywatnej kolekcji rodziny Książyk, która zostanie niedługo przekazana do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

   

  Przyjęcie z okazji Narodowego Święta Niepodległości, jak co roku, było przede wszystkim okazją do spotkania i rozmów w polonijnym gronie, a także inspiracją do kolejnych wspólnych projektów.

  2
  3
  4
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: