close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 1 października 2017

  Rusza kolejna edycja Międzynarodowej Gry Kryptologicznej poświęconej polskim matematykom, którzy 85 lat temu złamali szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, czym walnie przyczynili się do zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej.

   

  Gra łączy w sobie, w przystępny sposób, elementy historii, matematyki i logiki. Uczy pracy zespołowej, gdyż w zmaganiach biorą udział trzyosobowe drużyny, które poznając metody szyfrowania i deszyfrażu rozwiązują wirtualne zagadki i łamią coraz trudniejsze tajne depesze.

   

  Projekt powstał w związku z przypadającą w tym roku 85. rocznicą złamania przez polski wywiad wojskowy kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Dzięki udziałowi w grze Codebreakers.eu uczestnicy z całego świata mogą dowiedzieć się o dokonaniach polskich matematyków i roli Polski w zwycięstwie w II wojnie światowej. O atrakcyjności zabawy świadczy fakt, że w dotychczasowych edycjach gry wzięło udział już ponad 6.000 uczestników z całego świata.

   

  Adeptem kryptologii może stać się każdy, jako że zabawa toczy się na trzech poziomach trudności – podstawowym, zaawansowanym oraz na poziomie Enigma, w którym uczestnicy zmierzą się ze słynną maszyną szyfrującą.

   

  W skrócie:

  • rejestracja zespołów już teraz na www.lamaczeszyfrow.pl (PL) lub www.codebreakers.eu (EN);
  • poziom podstawowy (basic) > od 25.09 (decydująca rozgrywka 13.10);
  • poziom zaawansowany (advanced) > od 16.10 (decydująca rozgrywka 3.11);
  • poziom enigma > od 6.11 (decydująca rozgrywka 24.11).

   

  Gra ukaże się równolegle w języku polskim (Łamacze szyfrów) i angielskim (Codebreakers). Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronach: www.lamaczeszyfrow.pl i www.codebreakers.eu.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: