close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 21 października 2017

  Dwudniowa konferencja pt. "Godność, Pamięć, Solidarność", którą otworzył w dniu 21 października br. Ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski, rozpoczęła cykl działań propagujących historię procesu obalania komunizmu w Polsce oraz upowszechniających sylwetki nieznanych bohaterów opozycji. Współorganizatorami wydarzenia były Stowarzyszenie "Godność", IPN, NSZZ "Solidarność" i TVP S.A.

  Paryska konferencja stanowi część programu edukacyjnego, którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie "Godność", a który jest realizowany we współpracy z NSZZ "Solidarność", Instytutem Pamięci Narodowej i Telewizją Polską S.A. Celem projektu jest propagowanie wiedzy o bohaterach walki z komunizmem w latach 80-tych i przybliżenie – szczególnie młodemu pokoleniu – wydarzeń tamtego okresu. Wydarzenie zgromadziło liczne audytorium, w tym młodzież ze Szkoły Polskiej w Paryżu i przedstawicieli Polonii.

   

  Ambasador Tomasz Młynarski przywitał uczestników konferencji, a następnie odczytał list wystosowany przez Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego specjalnie na tę okazję, w którym Marszałek podkreślił, że "nie można zapominać o wszystkich tych, którym zawdzięczamy wolność". Krótkie wprowadzenie do tematyki spotkania zaprezentował wiceprezes Stowarzyszenia "Godność" Andrzej Osipów.

   

  W programie spotkania znalazły się przede wszystkim świadectwa, historyczne wspomnienia i analizy ekspertów dot. gdańskich wydarzeń z maja 1982 roku – ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu manifestacji, represji władz wobec opozycjonistów i prób infiltracji środowisk solidarnościowych – ale  rozmawiano również o Okrągłym Stole, pierwszych częściowo wolnych wyborach w Polsce i procesie odbudowy państwa na początku lat 90-tych. Głos zabrali m.in. Kornel Morawiecki, założyciel i przewodniczący "Solidarności Walczącej", Krzysztof Wyszkowski, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i uczestnik strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej, Andrzej Michałowski, jeden z organizatorów strajków w Porcie Gdańsk w sierpniu ’80 i grudniu ’81, oraz Stanisław Tomasz Bortkiewicz, działacz opozycji, który jako student dokumentował fotograficznie gdańskie manifestacje.

   

  Konferencji towarzyszyła również projekcja filmu dokumentalnego "Chodźcie z nami" w reżyserii Ewy Żmigrodzkiej, a także multimedialna prezentacja i wystawa zdjęć Stanisława Tomasza Bortkiewicza dokumentująca wydarzenia z maja 1982 roku. Część oficjalna wieczoru zakończyła się występem polonijnego chóru "Piast", który wykonał wybrane polskie pieśni patriotyczne i tradycyjne pieśni polskie.

   

   

  1
  3
  4
  7
  8
  10
  13
  14
  16
  17

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: