close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 września 2017

  28 września w Creil odbyła się uroczystość upamiętniająca śp. kapitana pilota Wojska Polskiego i Polskich Sił Powietrznych, oraz majora Królewskich Sił Powietrznych, Eugeniusza Horbaczewskiego ps. "Dziubek".

  Fot. J. Gulczyński | Art&Cinéma

   

  Wojskowa uroczystość została zorganizowana w przypadającą w tym dniu 100. rocznicę urodzin oficera, dowódcy 315. Dęblińskiego Dywizjonu Myśliwskiego. Na cmentarzu komunalnym w Creil (departament Oise) odczytano laudację, a także złożono wieńce na grobie polskiego asa myśliwskiego z czasu II wojny światowej. Modlitwę nad grobem kapitana Horbaczewskiego odmówił wicerektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, ks. prałat Krystian Gawron. Uroczysty charakter wydarzeniu nadały poczty sztandarowe i obecność przedstawicieli stowarzyszeń kombatanckich i polonijnych.

   

  Delegacja Ataszatu Obrony przy Ambasadzie RP we Francji złożyła również biało-czerwoną wiązankę na grobie ppor. pil. Stanisława Calińskiego, który poległ podczas lotu bojowego w dniu 20 maja 1944 roku, a następnie spoczął na cmentarzu w Creil.

   

  Uroczystość zakończyła się spotkaniem w Merostwie miasta Creil, w trakcie którego głos zabrał Attaché Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy płk Sławomir Pawlikowski, który przybliżył historię bohaterskich walk polskiego lotnictwa poza granicami kraju, przypominając w szczególności zasługi kpt. pil. Eugeniusza Horbaczewskiego, który po ewakuacji z Polski brał czynny udział w walkach w Wielkiej Brytanii oraz we Francji.

   

  Głos zabrał również konsul generalny Hubert Czerniuk, reprezentujący Ambasadora RP we Francji Tomasza Młynarskiego, który w swoim przemówieniu podkreślił, że podtrzymywanie pamięci historycznej o Polakach, którzy walczyli za wolność Polski, Francji i Europy, jest naszym obowiązkiem i potwierdzeniem solidarności łączącej nasze dwa narody.

   

  W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele władz lokalnych: mer Creil, Jean-Claude Villemain, współorganizator i gospodarz przedsięwzięcia, oraz podprefekt Senlis, Francis Cloris. Stronę francuską reprezentował także płk Daniel Parpaillon z francuskiego Dowództwa Sił Powietrznych, oraz dowódca bazy lotniczej w Creil, płk Jean-Luc Le Doze, który wystawił pododdział reprezentacyjny złożony z żołnierzy reprezentujących wszystkie rodzaje francuskich sił zbrojnych.

  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: